Ikano Bostad har flera år i rad arrangerat en kostnadsfri golfskola ungdomar i Rågsved och Hagsätra med särskilt fokus på tjejer.
Syftet är att erbjuda en positiv och meningsfull aktivitet under sommaren och att ge framför allt tjejer i området en chans att testa på en ny sport.
Golfskolan är ett av Ikano Bostads initiativ för att erbjuda arbete och en meningsfull fritid i sina bostadsområden. Även i år sponsrades golfskolan av Ikano Bostad, Rågsveds Fastighetsägare , Familjebostäder, Svenska Bostäder, Stockholmshem och Einar Mattsson AB.
Ladda ner inbjudan som pdf och sprid den till tjejer i Rågsved som är mellan 9-25 år.
Tjejer i Rågsved mellan 9-25 år bjuds in till golfskola utan kostnad på Ågesta Golfklubb. Golfklubbens pro coachar under fyra söndagar, två timmar/gång, dessutom bjuder Ågesta på fritt spel på 9-hålsbanan.
TIDER: 17/5, 24/5, 31/5 samt 7/6
INNEHÅLL: Samling i golfklubbens restaurang kl 15.45, lektion kl 16.00-18.00 med träning på övningsrangen och teori
ÅLDER: 9-25 år, tjejer har företräde, om det finns platser kvar är killar 9-15 år välkomna
ANTAL: Ca 20-30 (kan eventuellt vara fler om man bara vill testa någon gång)
KOSTNAD: INGEN!
ADRESS: Ågesta Golfklubb, Vidjavägen 3, Farsta. Det går tunnelbana till Farsta strand och buss stannar ca 500 meter från golfbanan
ANMÄLAN: Snarast till: anders.wahlqvist@ikanobostad.se först till kvarn gäller!