Rågsved fortsätter att utvecklas i en positiv riktning. Det syns tydligt i våra trygghetsindex och i statistik från våra trygghetsvandringar. Även polisen ser en tydlig positiv utveckling även om det inte räckte för att Rågsved skulle tas bort från listan över utsatta områden denna gång. Med våra gemensamma krafter har vi stora förhoppningar om att Rågsved tas bort. Läs gärna artikeln med våra fantastiska kommunpoliser Micke och Peter i tidningen Mitt i.
Nyckeln till framgång
Nyckeln till framgång är samverkan och engagemang. Under 2026 kommer vi att fortsätta arbetet och även se över föreningens vision och målbild för att se hur vi kan skruva på verksamheten för att bidra ännu mer. Nästa år är det tionde gången vi genomför Trygghetsdagen i Rågsved. För att fira det kommer vi tillsammans med medlemmar, stadsdel och polisen utveckla innehållet på Trygghetsdagen lite extra. En annan punkt vår agenda är att bidra till ökat valdeltagande i Rågsved 2026.
Obligatorisk BID
I dagarna gick regeringen ut med att de beslutat om en lagrådsremiss gällande avgift för områdessamverkan. Det innebär att det finns ett lagförslag som lagrådet nu ska granska. Vi fortsätter att följa detta men ser i dagsläget inte att det kommer att påverka vårt arbete som befintlig och väl fungerande fastighetsägarförening.
Välkomna!
Förutom att det är mitt första år som vd så har vi flera förändringar inom föreningen. Chris Österlund är ny ordförande och vi har tre nya styrelseledamöter; Carl Eliasson Hagerström från Stockholmshem, Lars Thörnberg från Micasa och Imran Raza från Svenska Bostäder. Det här ger oss en fantastisk blandning av erfarenhet av Rågsved och nya infallsvinklar. Dessutom har vi glädjen att hälsa en ny medlem varmt välkommen in i samverkan, Titania!
Varmt tack för allt engagemang
Det stora engagemanget i Rågsved har varit och är fortsatt avgörande för den positiva utvecklingen.
Vi har många viktiga samarbeten i olika former för att platsaktivera och öka den kollektiva förmågan. Under året har vi med hjälp av Juice Studios ordnat en uppskattad och viktig föreläsning om ekonomisk läsförståelse för unga. Dessutom har vi med Remakebolaget som konstnärlig ledare hunnit smycka såväl fastigheter som en nätstation med mosaik tillsammans med Stockholmshem, Ellevio och Rågsvedsborna. Säkerhetsbesiktningarna av medlemmarnas fastigheter fortsätter liksom trygghetsvandringarna. Vi har arrangerat seminarier och nätverksträffar. Inte minsta har alla våra medlemmar smyckat sina portar med julkransar! Ett uppskattat inslag i utomhusmiljön.
Besök gärna skridskobanan på Bäverdalens BP under vintersäsongen. För femte året i rad bidrar vi tillsammans till skridskoutlåning och skridskoskola utan kostnad.
Vi på kansliet vill rikta ett stort tack till alla medlemmar, Fastighetsägarna Stockholm, Remakebolaget, Rågsveds IF, Rågsveds Boxningsklubb, DIF Bandy, Hagsätra-Rågsveds Samhällsförening, Juice Studios, stadsdelsförvaltningen, exploateringskontoret, trafikkontoret, polisen och alla andra samverkansparter för ett stort engagemang och ett gott samarbete under 2025.
Lotta Vidén och Katarina Magnusson